Exkurze do Ostravy

Exkurze do Ostravy

V pondělí 9. června téměř všichni žáci druhého stupně podnikli společný výlet do Ostravy. Dopoledne jsme strávili v ostravské ZOO, která je mimochodem překvapivě krásná. Trochu nás zklamal výukový program „Výprava do Afriky“, který se neodehrával mezi zvířecími výběhy, ale v interiéru moderního vzdělávacího centra. V případě mimořádně nevlídného počasí bychom za tuto formu byli nejspíš vděční, ale v třicetistupňovém horku se nám hodnotu podávaných informací nepodařilo úplně docenit J

Přesně ve dvanáct nás čekal Landek Park. Prohlédli jsme si záchranářskou expozici – tu ocenili zejména naši mladí hasiči a hasičky – a pak jsme vyfasovali slušivé helmy a sjeli důlním výtahem pod zem. V příjemném chládku jsme si prošli štoly, dozvěděli se, jaký je rozdíl mezi ostravskou a karvinskou uhelnou slojí, co je řízený zával, viděli v provozu důlní mechanizaci. Erudovaný výklad sympatických průvodců – bývalých horníků – na nás udělal opravdový dojem.

Pak nás čekala technická výstava U6 v areálu Vítkovických železáren. V ohromném prostoru jedné z výrobních hal jsou soustředěny stroje, přístroje a nástroje od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější. Příchozí si mohou sami vyzkoušet, jak funguje kladka, páka nebo pístový motor, jak se pracuje na soustruhu nebo frézce, seznámí se s postupem výroby oceli, na simulátorech si vyzkoušejí jízdu různými dopravními prostředky včetně vesmírné sondy. Protože je celá výstava v duchu knih a myšlenek Julese Verna, podívají se také do interiéru ponorky Nautilus. Dvě hodiny na prohlídku všech exponátů rozhodně nestačily.

Hodinový rozchod v nákupním centru Nová Karolina výlet zejména pro holčičí část účastníků příjemně zakončil. Vrátili jsme se sice unavení celodenním horkem, ale plní výjimečných zážitků.

více fotografií najdete zde

Datum vložení: 11. 6. 2014 0:00