O nitru planety Země – nejen pro deváťáky

O nitru planety Země – nejen pro deváťáky
                Při pronikání do středu Země zjistíme, že je planeta tvořena obaly (geosférami), které jsou od sebe odděleny hmotami o různé hustotě. Je to jen obrysová představa, ve skutečnosti nejde o pravidelné koule, ale složité „geoidy“. Vše, co o vnitřku naší planety víme, je odvozeno od seizmických pozorování a experimentů. Loni v listopadu začal frontální útok vědců na bílá místa našich znalostí o chování vnitřních vrstev naší Země.
                Na povrchu naší Země je zemská kůra. Pod horskými hřebeny je nejmohutnější, až do hloubky 90 km, pod dny oceánů je však silná jen necelých 10 km. Následuje dvouvrstvý plášť tvořený žhavými tekutými horninami. Svrchní plášť asi do hloubky 650 km je řidší, spodní, silný téměř 2000 km, je hustší polotekutý tvořený oxidy železa a hořčíkem. Právě v této části nitra naší planety je klíčová role v utváření charakteru zemského magnetismu.
                Jak ukázaly experimenty, oxid železa v extrémních podmínkách vysoké teploty a tlaku metalizuje, aniž by se jeho krystalická struktura změnila. Elektrony jeho atomů se ale začnou chovat jinak a původní izolátor se stává dobrým vodičem. Tady je tedy vysvětlení stoleté záhady, jak se magnetismus kovového jádra dostává přes „nevodivou hmotu“ zemského pláště dál k povrchu. Zemské jádro, začínající v hloubce 2900 km, geologové popisují jako těleso o dvou vrstvách – tu vnější tvoří 2000 km hluboký „obří oceán“ doběla rozžhaveného kovu (Ni a Fe)tekutého jako voda obklopující pevné „jadérko“ velikosti planety Merkur, tvořené železem a niklem. Síla magnetického pole vychází právě z jeho „bouřlivé tekuté“ vnější vrstvy. Ta zřejmě funguje jako dynamo poháněné zemskou rotací a pozvolným vychládáním planety.
                Uprostřed Země je podle vědců tlak 3 milionů atmosfér a teplota 4,5 tisíce stupňů. V těchto podmínkách se v „jadérku“ vytvořil tzv. krystalický les. Krystaly obřích rozměrů v řádu kilometrů se řadí jako stromy a míří k pólům.
                V geologické historii Země (4,6 miliardy let) se několikanásobně obrátily póly. Bylo to pravděpodobně způsobeno těžko předvídatelnými pohyby v zemském jádře. Podle řady geologů jsme právě svědky geologicky blízkého převrácení magnetického pole. Za důkaz je pokládána magnetická anomálie v oblasti jižního Atlantiku u jihoamerických břehů, kde jsou magnetické siločáry v hlubinách už „převrácené“ a na některých úsecích jsou místo na jih orientovány na sever. Jestli se tam mohutná magnetická bouře neutiší, ale bude se šířit, celé magnetické pole se rozpadne, aby se obnovilo v obráceném postavení. Není to ovšem záležitost několika let či desetiletí, ale vzhledem k obrovské mase tekutého vnějšího jádra spíš záležitost tisíců let.
                                                                                                                                                             Zpracoval Josef Hrubý
Datum vložení: 19. 11. 2012 0:00