Prevence rizikového chování

Pro ty, kdo si pod takovým termínem neumí nic představit, kratičký úvod do problematiky: Rizikové chování je takové chování, které ohrožuje osobnostní vývoj jednotlivce, a tím následně i skupinu, ve školním prostředí klima třídy, případně celé školy.

Pokud se rizikové chování na škole objeví, představuje to pro nás všechny problémy, jejichž řešení bývá málokdy jednoduché.  Často stojí spoustu sil a času. Několikrát v minulosti jsme se kvůli tomu museli obrátit na odborná pracoviště, která se problematikou profesionálně zabývají.

Proto víme, jak důležité je věnovat se prevenci – nabízíme spoustu kroužků, každoročně realizujeme ve třídách programy na podporu osobnostně sociálního rozvoje, programy rozvíjející vzájemný respekt, spolupráci a komunikaci ve třídních kolektivech. Dlouhodobě v této oblasti spolupracujeme s organizací Hope4kids, která pro nás připravuje etické dílny na různá témata, a se zlínskou organizací MADIO, která nabízí programy na rozvoj kolektivů, řešení šikany ve třídách i různé tematické programy a workshopy pro žáky, rodiče i učitele.

V oblasti prevence nemyslíme jen na naše žáky. Rádi bychom, aby se s třídními kolektivy pracovalo profesionálně. Proto v tomto školním roce projdou speciálním tréninkem téměř všichni třídní učitelé.   Dvouleté vzdělávání v oblasti metodiky prevence dokončí druhý člen pedagogického sboru. Nezapomínáme ani na rodiče. V minulých dvou letech jsme jim nabídli sérii seminářů na různá témata, v letošním roce je aktuálně v nabídce listopadový seminář na téma Jak se propojit s dnešními dětmi.

Škola každoročně zpracovává minimální preventivní program, jehož součástí je časový harmonogram všech akcí, které s prevencí úzce souvisí. Kromě zmíněných programů tam najdete také akce, na které s dětmi vyjíždíme mimo školu – např. lektorské vzdělávací programy, exkurze, tematicky zaměřené expedice a školní výlety, ale také filmová nebo divadelní představení a různé sportovní soutěže. V minulém školním roce byl součástí také projekt „Já sám, my spolu“, v rámci kterého jsme díky dotaci krajského úřadu ve Zlíně mohli realizovat navíc řadu preventivních programů včetně dvou pobytů pro žáky 9. a 6. třídy.

V tomto školním roce je pro nás velkým tématem zlepšení komunikace. Snažíme se zavést pravidelné třídnické hodiny, v rámci kterých by děti trénovaly schopnost obhájit svůj názor, řešit nenásilně konflikty ve skupině, vzájemně si pomáhat a spolupracovat. Připravujeme žákovské předmětové konference, na kterých by každý žák jednou ročně prezentoval výsledek své práce na zvolené téma – např. cestování, vlastní výrobek, chovatelské projekty .... Rádi bychom intenzivněji komunikovali s  rodiči a chceme zlepšit informovanost veřejnosti o tom, co se na naší škole děje. Věřím, že tento článek je toho důkazem.

Naším cílem je vytvořit ve škole prostředí, ve kterém se děti (i dospělí) budou cítit příjemně a bezpečně.

Lenka Vidašičová

Datum vložení: 14. 11. 2022 10:58