Projekt „Ve větvích“ (22.4. – 25.4.)

Projekt „Ve větvích“ (22.4. – 25.4.)

V povelikonočním týdnu jsme na naší škole přivítali žáky a učitele jedné z pražských základních škol. Od úterka do pátku totiž probíhal dlouho připravovaný projekt zaměřený na paměť krajiny, jejích stromů a lidí. Valašsko hosty sice přivítalo průtrží mračen, ale těžký začátek a sušení mokrých bot a oblečení nastartoval tři další krásné dny s počasím jako na objednávku.

Středeční  dopoledne jsme strávili ve škole, ale věřím, že tentokrát se nikdo nenudil. Začínali jsme „kimovkou“ třiceti věcí, které měly společný jmenovatel - strom. Dozvěděli jsme se něco o sobě, o stromech, navázali jsme na v předvečer promítaný film „Muž, který sázel stromy“. Povídali jsme si o lidské paměti, seřadili si významné historické události našeho státu a pomocí kladívek a hřebíčků je vtiskli do odpovídajích letokruhů kmene osmdesátiletého smrku.

Po obědě jsme zasadili jedličky označené našimi jmenovkami do obecního lesa a seznámili se s historií Růžďky prostřednictvím jejích pomníků a událostí s nimi spojených. Večer nás na faře čekala beseda s pamětníky, ale také čaj a výborné vdolky. Krásné povídání a milé vzpomínání si užili jak děti (nestíhající si zapisovat slovní perly valašského nářečí), tak i učitelé a všichni přítomní senioři, které zájem ze strany dětí i dospělých skutečně potěšil.

Čtvrtek patřil celodennímu výletu. Vyrazili jsme před osmou a vydali se přes Čupek a Štípu ke Svantovítským skalám a Klenovu. Cestou jsme se učili rozeznat smrk od jedle, ale také poznávat česnek medvědí a česnáček lékařský, vyprávěli si pověsti vážící se k našim skalám a těšili se na oběd, který nás čekal v „Hospodě v obecním domě.“ Od masivu Zámčiska jsme sestoupili k přehradě a vydali se cestou na Velkou Lhotu. Tam nám připravili opravdový cestovatelský oběd – silný kuřecí vývar a obří řízky s bramborem a zeleninovou oblohou. Sluníčko hřálo a tak jsme si dopřáli půlhodinovou siestu na hustém měkoučkém trávníku za hospodou. Čekala nás prohlídka dřevěného tolerančního kostela a výstup k javoru – pověstné místní dominantě. Užili jsme si nádherný rozhled po okolí a pustili se směrem k Malé Lhotě a Medůvce. Tady nás čekalo hledání pokladu, kterého se všechny skupiny úspěšně zhostily a dobily energii objevenými sladkostmi. Seběhnout na Bystřičku k autobusu už byla hračka. Svěží průzračný vzduch, stráně provoněné sluncem a kvetoucími stromy byly nádhernou kulisou závěru naší cesty.

Valašskou krajinu na vlastní nohy prošlapanou jsme si užili ještě jednou v pátek, kdy jsme porovnávali staré a nové fotografie stejných míst v okolí a povídali si o změnách, které časem v naší krajině nastaly. Přemýšleli jsme nad tím, co tyto změny způsobilo, a dozvěděli se přitom spoustu zajímavého. Kreslili jsme svůj vlastní strom a četli si v jeho větvích o sobě podle posledních poznatků psychologie a grafologie. Ale to už byl pomalu čas se rozloučit. Na listy velkého lepenkového stromu každý z účastníků napsal svůj vzkaz. Jestli opravdu chcete vědět, jak se tady našim hostům líbilo, přijďte si je přečíst J

Kromě všeho zmíněného měly pražské děti vzácnou příležitost ochutnat, jaké je to na malé moravské vesnické škole (a věřte, že jim chutnalo a to nejen ve školní jídelně). Podobnou příležitost – poznat život na velké pražské škole - budou mít naši šesťáci v červnu, kdy jsou pozváni do Prahy na prezentaci tohoto projektu a promítání na něm natočeného filmu.

Poděkování v této souvislosti patří panu hajnému Haškovi za poskytnutí obřích smrkových kol pro aktivitu „Letokruhy“, našemu průvodci panu Mrlinovi, který pod hlavičkou obecního úřadu staví v okolí Růžďky kouzelné chodníčky a pohádková zákoutí a je autorem myšlenky dětského lesa, paní Najtové ze školní jídelny, která ve svém volném čase napekla pro hosty výborné vdolky, panu Kubíkovi a personálu „Hospody v obecním domě“ na Velké Lhotě, který se tak vzorně postaral o naše hladové žaludky, panu Zajíčkovi, který nás provedl historií kostela na Velké Lhotě, všem strýčkům a tetičkám, kteří si přišli na faru zavzpomínat a celému růždeckému sboru ČCE, který poskytl našim hostům ubytování.

Lenka Vidašičová

obr. 1