Cyklo - turistický kurz Bílá 2024

Cyklo - turistický kurz Bílá 2024

Ve dnech 11. – 15. 3. 2024 se uskutečnil náš první cykloturistický kurz na Bílé a jejím okolí. Nahrazoval lyžařský kurz, který se nemohl uskutečnit díky nedostatku sněhu. Ubytovaní jsme byli v apartmánech Na Faře a teplou stravu (obědy, večeře) jsme měli v restauraci Domovjanka. Domovjanka je zcela nová, postavená v roce 2023. Ubytování Na Faře prošlo rekonstrukcí před pár lety, takže obojí dvojí byl doslova luxus. A my se celý týden mohli vracet po hodinách strávených v malebné přírodě uprostřed Beskyd do „krásného, nového“.

V pondělí jsme dorazili do Bílé kolem 10 hodiny. Následovalo rozdělení pokojů. Apartmány Na Faře nám nabízí různé rozdělení pokojů dle počtů lůžek. Od dvoulůžkového pokoje až po šestilůžkový pokoj. Děti se tak mohli různě rozdělit. Ubytovali jsme se a v 12:00 jsme se vypravili na oběd do Restaurace Domovjanka, vzdálená cca 200 m od našich apartmánů. Poprvé jsme ochutnali stravu, která nám byla podávána celý týden a s nadšením jsme mohli říci: „skvělé“. Po obědě nás čekal náš první cyklo výlet. Vydali jsme se na trasu dlouhou 16 km (s převýšením 336 m), která vede za severními sjezdovkami na Bílé. A to konkrétně: BÍLÁ – SMRADLAVÁ (SIRNÝ PRAMEN) – KAVALČANKY (KAPLE, HÁJENKA) – BOBEK (STÁTNÍ HRANICE SE SLOVENSKEM) – ZBOJNICKÁ (VRCHOL SJEZDOVEK) – BÍLÁ.

Po kolech na nás čekala večeře, která byla celý týden plánována na 18:00. 19:30 byla naše první přednáška, přednáška o Beskydech. V tomto časovém režimu, vyjma čtvrtka, jsme jeli celý týden. S tím, že snídani jsme měli od 8:00.

V úterý dopoledne jsme jeli méně náročnou 14 km trať s převýšením 161 m: BÍLÁ – ÚDOLÍ SMRADLAVÁ – MAXOVA NÁDRŽ (MAX KLAUZ) – ČURÁBKA (KLAUZ) – BÍLÁ. Všechny výlety jsme museli, kvůli počasí a možnému dešti plánovat doslova těsně předem a museli jsme být my i žáci velice flexibilní. A tak jsme úterní odpoledne strávili na bazéně v komplexu Sepetná, který se nachází v Ostravici. Pršelo, tak volba bazénu na tento den byla zcela logická. Na bazéně nechyběl tobogán a vířivka, a tak jsme si užili příjemné dvě hodiny v tomto mini vodním světě. Po večeři děti čekala druhá přednáška na téma: naše výlety – délka, převýšení, záchytné body, zajímavosti na trase atd.

Středeční dopoledne jsme věnovali turistice. Prošli jsme se okolo severních sjezdovek. Cílem byl vrchol Zbojnická a poté jsme šli po sjezdovce směrem dolů do Bílé. Někteří z nás zkusili „lyžovat na botách“ na posledních zbytcích sněhu. Ušli jsme dohromady 6 km a překonali převýšení 270 m.

Odpoledne následovaly kola, tentokrát na jižní stranu sjezdovek na Bílé. Trasa vypadala následovně: BÍLÁ – KOLEM JIŽNÍ SJEZDOVKY – JAVOŘINA – ZVONICE MARTIN – STARÉ HAMRY – BÍLÁ, 11 km s převýšením 271 m.

Po večeři jsme dětem připravili krátký kvíz o trasách, které jezdíme či chodíme, o zajímavostech na našich trasách apod.

Ve čtvrtek nás čekal zlatý hřeb celého kurzu – výstup na Lysou horu a zpět. Po snídani jsme si vyzvedli balíčky s řízky na cestu (místo obědu) a vyrazili jsme autobusem do Ostravice, odkud náš čekala naše náročná, ale krásná trasa směr Lysá hora. Počasí nám vyšlo, tak jak jsme plánovali a vykouklo na nás i sluníčko. Směr nahoru byl náročný a tak jsme zvolili naprosto pohodové tempo s přestávkami. Rychlejší skupinka byla z Ostravice na Lysé hoře cca za 3 hodiny, pomalejší skupinka pak za 3 a půl hodiny. Na Lysé hoře jsme hodinku odpočinuli v Chatě Emila Zátopka. Poté jsme udělali společné foto, pokochali se výhledy z Lysé hory a vypravili se směr Ostravice. Cestou dolů jsme šli po žluté trase a téměř na konci sestupu jsme mohli vidět vodní nádrž Šanci. Celkem jsme v tento den ušli 15 km s převýšením 900 m.

Vzhledem k náročnosti trasy a dobrým výkonům žáků jsme již na večer neplánovali žádnou přednášku. Kluci a holky měly večer volno a odpočinek po náročném dnu. Především děvčata využili volné chvíle hraním karet (nejoblíbenější hra cikán) a kluci zase sledováním fotbalu, který jsme jim umožnili v přednáškové místnosti s velkým plátnem.

V pátek dopoledne nás čekali poslední cyklo výlety: pro zdatnější trasa - BÍLÁ – ÚDOLÍ ČERNÉ OSTRAVICE – BÍLÝ KŘÍŽ – GRUŇ – STARÉ HAMRY – BÍLÁ, 25 km, převýšení 440 m. Ostatní jeli trasu: BÍLÁ – ÚDOLÍ ČERNÉ OSTRAVICE – BÍLÁ, 11 km, převýšení 70 km.

Po obědě jsme se sbalili, uklidili pořádně pokoje, abychom udělali dobrou vizitku. Potřebovali jsme se dobře „zapsat“ abychom se mohli do tohoto vysoce nadstandartního resortu vracet. A ano, vše vyšlo, děti se chovali opravdu slušně ve vztahu k ubytování. I díky tomu se nám povedlo vyjednat pro naše budoucí lyžařské kurzy termín – 3. týden v lednu.

Celý kurz se nesl v dobrém sportovním duchu, v duchu přátelství a spojení s přírodou. Ani jedno dopoledne či odpoledne nebylo ve stylu: zahrajte si stolní hry, nikam dnes nejedeme. Každý den jsme využili naplno, každý den jsme sportovali, zvyšovali naši fyzickou kondici a trávili čas v krásné přírodě v okolí Bílé. Celkem všichni najeli na kolech krásných 52 km s převýšením 858 m. Zdatnější skupina k tomu přidala dalších 14 km, takže najela 66 km s převýšením 1228 m. Pěšky jsme celkem nachodili 21 km s převýšením 1170 m.

Těšíme se na další sportovní akce a doufáme, že budou ke spokojenosti jak žáků, tak pedagogů.

Sportu zdar!

Mgr. Martin Kořístka a Mgr. Martin Šulgan

PS: Velké poděkování si zaslouží obec Růžďka a obec Bystřička. Každá s nich přispěla částkou 500 kč na žáka pro tento sportovní kurz. Další poděkování patří panu Uhlářovi, který zajistil vozík pro převoz všech kol. Poděkování patří taky rodičům, kteří se nabídli s převozem kol, avšak díky velkému vozíku od pana Uhláře, nebyla nakonec jejich pomoc potřeba. Děkujeme!!!

foto foto foto foto foto

fotofoto

Datum vložení: 11. 4. 2024 13:19